piątek, 4 marca 2016

W piątek wchodzi w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Kadencję zakończył dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości przed sześcioma laty; prokurator Seremet zaczął urzędowanie z początkiem kwietnia 2010 r.
Od tej chwili polityk może decydować o stawianiu zarzutów i upublicznianiu informacji ze śledztw - mówili po wejściu w życie Prawa o prokuraturze politycy PO. W ich ocenie połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego stanowi zagrożenie dla obywateli.
Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/po-od-tej-chwili-polityk-moze-decydowac-o-stawianiu-zarzutow/q60t8l | 04.03.2016 |onet.pl