czwartek, 31 grudnia 2015

od przyszłości Europy zależy więcej, niż sądzili nawet najbardziej zagorzali zwolennicy zjednoczenia naszego kontynentu

To nie jest zjawisko, które może napawać optymizmem. Trzeba pamiętać, jak zwycięstwo tego nurtu skończyło się w latach 30. Wzrost popularności skrajnego nacjonalizmu i faszyzmu zaowocowały Holocaustem i II wojną światową. Dziś płyniemy w stronę podobnej katastrofy.
Mamy do czynienia z niepokojącym zwrotem ku prawej stronie sceny politycznej po obu stronach Atlantyku. Wiąże się to z tym, że otwarcie szowinistyczne partie polityczne rosą w siłę: Donald Trump w Stanach Zjednoczonych, Marine Le Pen we Francji. Listę tę można uzupełnić o inne nazwiska - Viktora Orbana, premiera Węgier, który jest zwolennikiem "nieliberalnej demokracji", czy Jarosława Kaczyńskiego, przywódcę quasi-autorytarnego Prawa i Sprawiedliwości, rządzącego obecnie Polską.
wybrane komentarze:

AntyLewak > Nagle politycy się dziwią, że ludzie mają dosyć ZSRE? Stworzyli organ, który nie potrafi rozwiązać banalnych problemów, ale za to doskonale komplikuje innym życie. Filary Unii upadają same z siebie, ludzie boją się Islamu (i słusznie) i każdy naród chce być gospodarzem we własnym kraju. Więc niech się nie dziwią, że ludzie wracają do nacjonalizmu. 
ciekawostkixxx.blogspot.com > Obrzydziliście nam lewicę poprzez demonstracje tęczowych,zajmowanie się ich problemami zamiast dyskusją o gospodarce.To teraz macie co chcieliście.
~Lumen > teraz jedyne tecze jakie mają są koloru brązowego i pojawiaja sie na ich majtkach, tak mocno boja sie o swoje stolki ktore okupuja od ponad 30 lat 
~Lowca Lisow > Kiedys lewica zajmowala sie obrona ciezko pracujacych ludzi przed wyzyskiem. Dzisiejsza lewica zajmuje sie gejami, genderami i innymi podobnymi srodowiskami. Czyli kawior i jaguary - ale lud juz tego nie kupuje. 
~kdr3df > to teraz na złość mamie odmrozisz sobie uszy i z radością powitasz panowanie "ruskiego cziełowieka" czy może chińskiego?
~Neo > W islamie nie ma tęczowych. Przenieś się do Iranu jeśli oni ci przeszkadzają. 
~madi > "... istnienie "świata białego człowieka" na jego własnym podwórku jest zagrożone na skutek napływu imigrantów, globalizacji rynku pracy, parytetu płci, a także prawnej i społecznej emancypacji mniejszości seksualnych. Mówiąc krótko, tworzące go społeczeństwa przeżywają szok na skutek zmian w tradycyjnym podziale ról społecznych i wzorcach zachowań" To sie kurna noz w kieszeni otwiera, tak jestem w szoku ale jak czytam te brednie!! chca wyplenic biala rase, cale to promowanie mieszanych malzenstw, reklamy, w Stanach coraz wiecej bialych nastolatek z czarnymi sie prowadza bo taka moda! Rece opadaja..