niedziela, 24 stycznia 2016

Krótki kurs obsługi Konstytucji dla początkujących

Krótki kurs obsługi Konstytucji dla początkujących – dedykowany Michałowi Kmiecikowi (Dramaturg, reżyser teatralny, rocznik1992) 
1. Konstytucja nie jest instrukcją obsługi pralki – to jest coś innego niż kolejność naciskanie przycisków i manipulacji pokrętłami.
2. Konstytucja jest jak Kodeks Drogowy – rozstrzyga jak zachowywać się na drogach, jakie jest prawo pierwszeństwa, jakie są znaki drogowe, jaka jest dopuszczalna prędkość. Od kierowcy jednak zależy dokąd i którędy chce jechać.
3. Trybunał Konstytucyjny jest niczym Inspekcja Ruchu Drogowego. Może niesprawne pojazdy wycofać z dróg publicznych, aby nie stwarzały zagrożenia – o ile zostaną zgłoszone do kontroli technicznej.
4. Ostatnio uchwalona nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to tak, jakby w ustawie o Inspekcji Ruchu Drogowego napisać, że Inspekcja może badać pojazdy wyłącznie w kolejności zgłoszeń, bez możliwości szybkiego wycofania pojazdów, które poza papierkiem rejestracyjnym nie spełniają żadnych standardów. I nawet jeszcze gorzej…
Deklaracyjne zapisy konstytucyjne, takie jak np. o sprawiedliwości społecznej, równouprawnieniu, związkach zawodowych i inne nie stanowią prawa samego w sobie, ale wyznaczają kierunek tworzenia prawa i pozwalają na eliminację prawa niezgodnego z zapisami konstytucyjnymi. Tym eliminatorem jest Trybunał Konstytucyjny. I tyle w skrócie – na początek. 
I jeszcze o tym co o fladze powiedział Krystian Lupa – warto czytać ze zrozumieniem. To tak z brzytwą. Zasadniczo służy(ła) do golenia. Ale w rękach szaleńca … I Lupa mówił właśnie o takich szaleńcach.

Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19391257,po-co-nam-konstytucja-z-ktora-jestesmy-na-bakier-kmiecik.html#ixzz3vdZUJbGk
Ludwik Turko - fizyk