niedziela, 24 stycznia 2016

„Oblicza manipulacji – źródła i PRAWDZIWE skutki”

Właściwie to żałuję, że nie było mi dane uczestniczyć w tych wydarzeniach. Temat bowiem, no cóż… ważny, ale na ile mogę wnosić z przekazów mediów ojca Rydzyka wysoce zmanipulowany. Wybrałem się jednak na demonstrację KOD-u wbrew ostrzeżeniom bpa Lepy.

I nie żałuję. To było przeżycie obywatelskie, dodające wiary, że nie tylko parlament decyduje o tym, co się w Polsce dzieje.
Stanisław Obirek: Między Częstochową a Toruniem, czyli stan mediów w Polsce | Studio Opinii | 23.01.2016

LEKTURY:

Najbardziej znane techniki manipulacji to np. manipulacja medialna, spin, ingracjacja, pranie mózgu, prowokacja, twarzyzm, niska piłka (ang. low ball, badania:Basetta i Miller) , społeczny dowód słuszności, drzwiami-w-twarz, scenariusz, dlaczego ty nie - tak ale, bombardowanie miłością, niewystarczająca kara, poczucie winy (badania: Cialdini i Schroeder), reguła wzajemności, stopa w drzwiach (badania: Freedman i Fraser), syndrom oblężonej twierdzy, huśtawka emocjonalna (ang. fear-then-relief), drzwi zatrzaśniętych przed nosem (ang. the door in the face, badania: Goldman i Creason), siła nacisku autorytetu, lubienie i sympatia, redukcja dysonansu poznawczego, reguła niedostępności, pułapka ukrytych kosztów, a to nie wszystko, pułapka znikającej przynęty, uwikłanie w dialog, atak personalny, niewygoda/dyskomfort, dokręcanie śruby/imadło, dobry - zły glina, wilk w owczej skórze, odłóżmy to na później i inne. [Wikipedia]